Cestování s těhotenským bříškem? A proč ne?

Jste nastávající maminka a ráda cestujete? A máte pocit, že vám pro teď ujel vlak a s bříškem se už nikam nedostanete? Vnímáte tlak okolí a nepochopení pro vaše sny, protože teď už nejste přece jen VY? Ale i to malé mimčo v bříšku?

Tak se přestaňte bát, cestovat lze totiž i s ním.

Když jsem na začátku roku otěhotněla, měla jsem na malou chvíli strach, že se teď svět totálně změní. Každý mě předem strašil, že s miminkem v bříšku nemůžu dělat nic. Jíst tatarák, pít alkohol, jíst plísňové sýry, chodit cvičit, cestovat, tahat těžké věci, spát na břiše a spoustu dalšího. Prostě mi přišlo, že už nemůžu dělat nic, co jsem do té doby měla opravdu ráda.

cestovani s tehotenskym briskem2

Cestování patří k jedné z našich velkých vášní a tak jsem si říkala, že o něj nechci přijít ani v těhotenství. A v hlavě jsem si v zasněženém lednu začala programovat pozitivní myšlenky o tom, jak budu i s těhotenským bříškem v létě opět u moře. Moje představa byla zpočátku trošičku jiná, nicméně i přes malé odlišnosti jsme v létě skutečně strávili krásnou dovolenou nejen u pláží.

Původně jsem totiž chtěla jet do Thajska. Miluji horké tropické klima, palmy, neskutečně azurové pláže a vůni tropického vzduchu. Kdo takové místo navštívil, dá mi věřím za pravdu. Nakonec jsme se ale s Tomášem dohodli na méně náročné cestovatelské variantě. Projedeme Španělsko. Žádné ležení u hotelového bazénu, které nás nebaví, pěkně koupit letenky, zabalit krosny, naplánovat trasu a vydat se opět na cestu na vlastní pěst.

Máš břicho, jsi těhotná, NIC nemůžeš!

A tak Tomáš začal plánovat a já se začala zase těšit, až se vzneseme do oblak a během chvilky překonáme těch pár kilometrů, které nás od Španělska dělí. Čím dál častěji se objevovaly otázky: „Tak kam letos na dovolenou? To už vám pohoda skončila, co? Letos asi dovča někde u rybníka, ne?“ A spousta dalších zajímavých vět. Všechny měly jedno společné. Máš břicho, jsi těhotná, NIC nemůžeš. Seď doma a smiř se s tím, že ti svobodný život jednou pro vždy skončil.

Když pak slyšeli o našich plánech na léto a podzim, často jsme se museli smířit s divnými pohledy a nepochopením. „Prosím tě, co si chceš dokazovat? Raději nepokoušej osud…“  A další pochyby, které se mi okolí snažilo vpravit do hlavy… Proč zrovna teď budu lítat letadlem, proč zrovna v těhotenství musím přejíždět po španělském pobřeží. Proč raději nesedím doma a nečekám, až porodím?

Odpověď je jednoduchá.

Protože cestovat CHCI

… a i s bříškem se cestovat dá. Pokud dodržíte několik pravidel a budete na sebe i miminko dávat pozor.

Tak vám, milé maminky, které máte rády cestování, chci tímto článkem dodat odvahu a říct vám jediné. Nebojte se a klidně se na cesty vydejte!

Pro inspiraci tu máte pár pravidel, kterými jsme se při plánování cesty řídili my:

 • Předem jsme se o vhodnosti létání v těhotenství poradili s lékařkou. Takže maminky, buďte v klidu, létání miminku neškodí a létat můžete zhruba do 34. týdne. Před letem je potřeba dodržovat pitný režim opravdu důsledně (protože v kabině letadla je suchý, klimatizovaný vzduch a na organismus je to přece jen zátěž) a taky je dobré se sem tam na palubě letadla projít. Pokud chcete mít jistotu, že zvládnete vše v pohodě, volte spíš kratší lety jako my (v Barceloně jsme byli za dvě a půl hodiny).
 • Při výběru cílové destinace je fajn popřemýšlet nad podmínkami v dané zemi. Hlavně jsme zvažovali hygienické podmínky a dostupnost lékařské péče (kdyby náhodou…). Taky proto jsme nakonec zvolili Španělsko a Thajsko necháme až na cestu s malým špuntem. Určitě je lepší vyhnout se místům ve vyšších nadmořských výškách a oblastem, kde hrozí infekce.
 • Zjistila jsem, že nejvhodnější dobou pro cestování je doba mezi 4. a 7. měsícem, kdy se nastávající maminka s bříškem cítí nejlíp. Už máte za sebou únavu prvního trimestru a do třetího ještě daleko. Takže si cestu užijete nejvíc!
 • Zkontrolujte si podmínky přepravy těhotných žen u vaší letecké společnosti. My jsme museli mít na cestu zpět už potvrzení od lékařky, že letět můžu. Takže si jednoduše vytisknete formulář letecké společnosti (každá má trošičku odlišný), který vám váš lékař potvrdí. Důležité je myslet na to, že potvrzení na formuláři nesmí být starší jak týden (opět se může lišit u každé letecké společnosti). Jen tak pro info, v reálu ho nikdo nikde vidět nechtěl. Ale kdyby náhodou, zajistěte si ho…
 • když už jsme u těch formulářů a papírů… váš těhotenský průkaz teď vaším téměř nejlepším kamarádem, takže ho rozhodně vezměte na cesty s sebou!
 • Přejezdy v místě volte tak, aby netrvaly déle jak 4 hodiny. Zvlášť pokud jedete za teplem, je dobré si ráno přivstat, ať necestujete přes poledne.
 • Nezapomeňte na cestovní pojištění. Bohužel cestovní pojištění pro těhotné ženy standardem u pojišťoven není a často je jakákoli komplikace spojená s těhotenstvím ve výlukách. My jsme se ale nedali a hledali jsme. Musíte počítat s tím, že je pojištění trošku dražší než obvykle, ale myslím, že pokud opravdu cestovat chcete, pár stovek navíc už není taková překážka. My jsme nakonec zvolili pojišťovnu ERV Evropská pojišťovna. Je snad jediná, která vás s bříškem bez problémů pojistí.
 • Standardní pravidlo (které běžně většina žen nedodržuje), na přímé slunce nechoďte mezi 11 – 15 hodinou. Zkuste jej co nejčastěji dodržovat a ideálně si s sebou na pláž noste slunečník. Nebojte, nemusíte jej tahat z domova, můžete si jej v klidu na pláži půjčit. Zároveň je důležité používat opalovací krém s vyšším faktorem, tak abyste se nespálili a váš poklad na sluníčku neupekli.
 • Pro vaše cesty doporučujeme spíš přímořské oblasti, kde vane osvěžující vánek a můžete příjemně relaxovat, než vnitrozemské vyprahlejší oblasti nebo opravdu doslova vyhřátá velkoměsta.
 • Pijte, pijte, pijte nutno podotknout vodu, vodu a vodu. Vyhněte se sladkým nápojům, které vás akorát zalepí. Ideální je voda bez bublin s citrónem.
 • Nechte vaši krosnu partnerovi. Obvykle na cesty vyrážíme s poměrem vah krosny já versus Tomáš 2:1. Nevím proč, ale ta moje krosna vždy váží víc. Tentokrát jsme ale pečlivě vážili, co s sebou opravdu potřebujeme a spoustu těžkých věcí jsme předem zabalili do krosny Tomášovi. Půjčovali jsme si auto, takže jsme moc velké přesuny s batohem na zádech v plánu neměli, ale i tak jsem byla ráda, když při delších přesunech (například z centra Barcelony na letiště) nesl moji krosnu na zádech chlap. Mimochodem auto je ideální i z mnoha jiných důvodů, cestování se pro vás stane pohodlnějším, zastavíte si kdykoli chcete, dopravíte se téměř před dveře, klimatizaci pouštíte jak vám jen vyhovuje… Takže se nebojte a půjčte si ho. Pokud nevíte jak na to, rádi vám poradíme.
 • Poslouchejte své tělo, řekne si, kdy potřebuje pauzu.

Když je šťastná maminka, je šťastné i miminko v bříšku

Díky tomu, že jsem se nebála a že jsem dodržela pár základních pravidel, jsem si užila skvělou dovolenou plnou zajímavých míst i v šestém měsíci těhotenství. Vše naprosto v pohodě, s úsměvem a dobrou náladou. A jak je obecně známo, váš malý poklad v břiše všechno ví, všechno cítí a je pro něj důležité, abyste byla spokojená a šťastná. Když je totiž šťastná maminka, je šťastné i miminko v bříšku.

cestovani s tehotenskym briskem1

Takže milé nastávající maminky, pokud vaše těhotenství probíhá v pořádku a máte chuť vydat se na cestu někam k moři, nemusíte mít obavy. Cestování s těhotenským bříškem není nic neobvyklého. Hlavně buďte v psychické pohodě, zbytečně se nenervujte a užívejte si to krásné období. Je to přece na čas vaše poslední dovolená s partnerem o samotě :)

Ať si na svých cestách plníte sny, Michala

Michala a Tomáš

M&T. Michala & Tomáš. Jsme vášnivý (nejen) cestovatelský pár.

Milujeme cestování podle svých představ. Svobodně, bez omezení a s radostí. Pomáháme lidem překonat strach a vydat se na cesty svých snů.

Jedním takovým splněným snem bylo téměř měsíční putování Indonésií>>

Protože už máme procestováno hodně zemí, sdílíme s ostatními naše zkušenosti a pomáháme jim naplánovat a zařídit vysněnou dovolenou bez cestovky, na vlastní pěst. Jednoduše, levně, beze strachu a s úsměvem na rtech. Proto jsme pro vás připravili praktický návod, jak na to >>

Náš příběh si přečtěte zde >>

PS: a inspiraci a čtení pro holky najdete na blogu o kráse, který pro vás s radostí píšu, Michala.

Komentáře