3 cestovatelské přešlapy, které nikdy nedělejte

Opět jsme na cestách. Tentokráte jsme z jistých důvodů zvolili cestovatelskou klasiku – Evropu. Projedeme Španělsko – od Costa Brava až po Costa del Sol. Půjčeným autem, se sbalenými krosnami a opět podle svých představ.

Prostě pohoda, žádný stres

Protože to není žádná exotická destinace a žádný velký adrenalin neočekáváme, tak naše přípravy vypadaly docela necestovatelsky. Cestu Tomáš skvěle naplánoval, tak co víc řešit. Naočkovaní jsme z loňska, žádné informace k vízové povinnosti nejsou třeba a speciální příprava na přestupy na letištích je mimo.

Balení se odehrává v poklidu večer před odletem, krosny poloprázdné a tak je pro jistotu docpeme čtyřmi knihami. Co kdyby…

Prostě narovinu, zahráli jsme si trochu na cestovatelské machýrky :)

A samozřejmě hned v prvních dnech naší cesty jsme dostali od života trochu přes prsty. Abychom si moc nevyskakovali a cestovali opět s pokorou.

Jaké tři cestovatelské přešlapy se nám podařilo udělat během prvních tří dní?

cestovatelské přešlapy

První plácnutí přes prsty přišlo hned v Barceloně na letišti. Už sedíme v našem vypůjčeném modrém Seatu a chystáme se vyjet z parkoviště. Víme, že máme jet na sever. To je všechno.

Tomáš zapíná telefon, ve kterém má koupenou offline mapu Španělska a nastavené adresy, kde na cestě chceme přespat. Najednou slyším „do pr…“

Technika selhává.

Offline mapa bez připojení na internet nefunguje. Tak to nám to pěkně začíná. Přemýšlíme, jak že se to jmenovalo to větší město u Tossa de Mar a vydáme se na cestu. Jak ostřílení Španělové bez mapy, bez navigace jen s názvem města, které si myslíme, že je to to správné. Za Barcelonou nás uklidňuje cedule, která hlásá, že jedeme směrem na Francii. Hurá, směr je dobře, jedeme dál. Do cíle jsme dojeli v pohodě a bez velkého bloudění, ale přesto:

První španělské ponaučení: Nespoléhejte na offline mapy

Raději si předem vytiskněte alespoň názvy měst a orientační body, přes které máte jet. Ideálně si kupte mapu papírovou.

Další plácanec jsme si dali v Tossa de Mar. Mimochodem je to opravdu nádherné městečko, kam doporučujeme všem se vypravit. Jen to moře mohlo mít o pár (třeba pět) stupňů víc.

Večer jsme se rozhodli udělat si malý soukromý piknik na balkóně. Měl asi metr a půl na půl metru, ale posezení bylo romantický. Nakoupili jsme bagetu, sýry, sušenou šunku, rajčata a chyběl jen nůž. A meloun. Protože bez nože si prostě neškrtnete. Úroveň našeho stolování se rázem propadla o patro níž. Ale i tak jsme si náramně pochutnali.

Druhé španělské ponaučení. Každý správný cestovatel má u sebe nůž.

Nikdy nevíte, kdy se bude hodit.

Na pobřeží Costa del Azahar u městečka Peňíscola jsme si chtěli dát první relaxační dny u vody. Ale jsme tak všeteční a neposední, že jsme se nejdřív vydali asi na 6 km dlouhou procházku na hrad Peňíscola.

Všem je asi známé pravidlo: v době 11-15 nevycházejte na přímé slunce. No… Michala a Tomáš se vydají v největším pařáku na promenádu. Když jsme se vrátili, lehli jsme na pláž a skončilo to nečekaně. Spálená záda, spálené nárty. Opalovací krém v tašce. Prostě jsme profíci v tom, jak si užít slunce hned ze startu.

Třetí španělské ponaučení zní: Mazat, mazat, mazat a mezi 11-15 hodinou fakt ležet ve stínu.

I když jsou tohle opravdu trochu začátečnické přešlapy, kterými bychom se možná neměli chlubit, píšeme vám je tu proto, abyste se jich na svých cestách vyvarovali.

Ať už jedete kamkoli, nezapomeňte:

Mapa, nůž a opalovací krém na těle (ne v tašce). To je základ.

Teda když pomineme první krok a to je se rozhodnout a na cestu svých snů se vydat!

 

Michala a Tomáš

M&T. Michala & Tomáš. Jsme vášnivý (nejen) cestovatelský pár.

Milujeme cestování podle svých představ. Svobodně, bez omezení a s radostí. Pomáháme lidem překonat strach a vydat se na cesty svých snů.

Jedním takovým splněným snem bylo téměř měsíční putování Indonésií>>

Protože už máme procestováno hodně zemí, sdílíme s ostatními naše zkušenosti a pomáháme jim naplánovat a zařídit vysněnou dovolenou bez cestovky, na vlastní pěst. Jednoduše, levně, beze strachu a s úsměvem na rtech. Proto jsme pro vás připravili praktický návod, jak na to >>

Náš příběh si přečtěte zde >>

PS: a inspiraci a čtení pro holky najdete na blogu o kráse, který pro vás s radostí píšu, Michala.

Komentáře