Co učíte děti VY? Zamyšlení z Panamy

Sedíme na malinkém mole u naší žluté chatičky a nevěřícně koukáme na lodní taxíky, co jezdí okolo. Moře se vlní a voda je tak průzračná, že vidíme na dně šmejdit malé rybičky.  Těm jsou očividně lodičky naprosto ukradené. Jsme jim ukradení i my a naše dětinské reakce „jééé dívej! A támdleta!“

co ucite deti vy

Na malinkém panamském ostrůvku v oblasti Bocas del Toro bylo rybiček mraky. A lodí taky. Tady se totiž bez lodi nikam nedostanete.

Tady věci fungují prostě jinak. A to doslova.

Po dlouhém přejezdu z  Kostariky jsme se zmátořili, a tak nastal čas trochu prozkoumat okolí.

Možná to znáte taky. Dojedete na neznámé místo a vaše touha po poznání narůstá do obrovských rozměrů. Potřebujete šmejdit jako hladová myš a hledat, co zajímavého kde najdete.

Ale ostrůvek, který jsme si na následujících pár dní na cestách vybrali, je tak maličký, že naše obhlídka končí dřív, než začala.

Vzpomínka na ni ale zůstane faaakt dlouho. Na jedné straně skály a končící cesta. Na druhé straně od naší chatičky na vodě jiný svět. Naprosto.

Svět plný bordelu.

Smrad, mouchy, bláto… Jsme zvyklí na ledacos, ale necelých 500 metrů za molem našeho fakt krásného ubytování jsme TOHLE nečekali. Odpadky kam se podíváš, splašky, lahve, roztrhané hadry a kdoví co ještě.

Toulavý pes a do toho tři malí kluci obklopeni modrými bednami.

Okamžitě nás propíchli pohledem. Až nás to zarazilo.

Očividně jsme si jako turisté dovolili moc. Šli jsme daleko (rozuměj asi  500 metrů) za hranici „turistické čáry“. A co horšího? Nesli jsme si s sebou navíc foťák. Jen co jsem zmáčkla spoušť a cvakla poprvé závěrka, byli jsme rádi, že neumíme španělsky.

Aspoň jsme to pořvávání nemohli brát osobně.

Předpokládám, že kdyby tam byl překladatel, styděl by se to přeložit. Rozhodně to nebylo „Ahoj, jak se máte?“.

co ucite deti

Raději neprovokovat.

Tohle pravidlo ctíme na cestách na vlastní pěst jako jedno z prvních. Otočili jsme se na podpatku a vraceli se zpět. A když jsme míjeli jeden z domů, tak jsme to spatřili na vlastní oči. Co udělat nejjednoduššího s odpadky z kuchyně? Potažmo když v oknech nejsou skla?

Šup z okna odpadky ven, hlava nehlava, prostě to někam na zem dopadne…

Chtělo se nám z toho ten den brečet.

Proč se lidi sakra musejí chovat jako prasata? Proč se neumí k přírodě chovat pěkně? Tady, v tak nádherným prostředí, to ten bordel okolo sebe nevidí?

Jsme na nepořádek na cestách docela zvyklí. Ale když to vidíte v přímým přenosu, člověku to nedá a prostě se nad tím pozastaví. Nejde přece o to, že jsou chudší. Že jejich domy nevypadají zdaleka ani tak, jako ty naše největší zříceniny. Ale o holý fakt, že je fajn žít aspoň v čistotě.

Ten kontrast během pár set metrů byl tentokrát i na nás opravdu dost.

A jak jsme byli zabraní do rozhovoru v místní hospůdce, začalo se vedle nás dít něco krásného.

Rodinka pelikánů začala padat střemhlav do vody.

Teď už jsme asi v úplným blázinci. Začali jsme se smát…

A když jsme je tak pozorovali asi deset minut, tak jsme pochopili, o co šlo. Máma, táta a mládě.

Chytání ryb a průprava do života. Učení příkladem. Táta ukazoval, máma to jistila a mladý drobek se učil, jak to na světě chodí. Jen o pár set metrů dál od místa, kde táta dětem ukazoval, jak nakládat s odpadky.

Nádherná lekce tohoto malinkého ostrova

Chceme se s vámi o tu krásu z přírody podělit v tomto kraťoučkém videu, které jsme od našeho stolu v hospůdce na konci ostrova natočili. Hudba, pelikáni, šplouchání vln… Možná si dejte smyčku a koukejte třeba pět minut, stojí to za to!

A třeba si na ni vzpomenete až budete chtít odhodit nějaký ten papírek od žvýkačky na zem…

Přemýšlejte nad tím, co svým každodenním životem ukazujete svým dětem VY.

Nejen na cestách a na dovolené. Ale třeba v pondělí nebo o víkendu. V běžných dnech, které nás možná někdy nutí k stereotypu a monotónnosti.

Co jim svým každodenním chováním předáváte? Nadáváte, jste mrzutí, unavení nebo naopak každý den záříte, smějete se, umíte si dělat radost z maličkostí?

VOLBA JE JEN NA VÁS.

Pro nás je jasná. Raději než nadávat, stěžovat si a házet odpadky na zem, budeme našeho malého prince učit PLNIT SI SNY, poznávat svět a taky jak pelikáni v Panamě loví ryby ♥

Přejeme vám nádherné cestování podle vašich představ!

co ucite deti vy

Michala a Tomáš

M&T. Michala & Tomáš. Jsme vášnivý (nejen) cestovatelský pár.

Milujeme cestování podle svých představ. Svobodně, bez omezení a s radostí. Pomáháme lidem překonat strach a vydat se na cesty svých snů.

Jedním takovým splněným snem bylo téměř měsíční putování Indonésií>>

Protože už máme procestováno hodně zemí, sdílíme s ostatními naše zkušenosti a pomáháme jim naplánovat a zařídit vysněnou dovolenou bez cestovky, na vlastní pěst. Jednoduše, levně, beze strachu a s úsměvem na rtech. Proto jsme pro vás připravili praktický návod, jak na to >>

Náš příběh si přečtěte zde >>

PS: a inspiraci a čtení pro holky najdete na blogu o kráse, který pro vás s radostí píšu, Michala.

Komentáře